Nacházíte se zde:Články»Mistrovství Evropy podruhé v ČR

Mistrovství Evropy podruhé v ČR

  Napsal(a)    30 červen, 2014

Český baseball se těší na září. To se podruhé v historii evropských šampionátu sjedou ty nejlepší celky do České republiky a budou bojovat o mistra starého kontinentu. Poprvé jsme hostili ME v roce 2005 a tehdy se prokázalo, že jsme schopni uspořádat i takto významné akce. Od té doby následovaly další pořadatelské úspěchy v podobě Akademického mistrovství světa 2008 a potom dokonce jedné ze základních skupin MS v baseballu 2009. Ale určitě nejen na základě uspořádání těchto akcí bylo do ČR opět přiděleno ME mužů.

 

Česká baseballová asociace zvolila pro pořadatelství nový koncept, stejně jako mnohé jiné sporty, kdy se mistrovství odehraje ve dvou zemích.  Základní skupiny se budou hrát v Ostravě a Regensburgu, po jejich odehrání se týmy přestěhují do Brna a ti méně úspěšní ze základních skupin budou bojovat v Třebíči. Rozpis ME byl připravován i s ohledem na programové možnosti České televize, která se chystá přenášet živě všechny zápasy českého týmu. A právě spolupráce s Českou televizí by ještě v případě nutnosti mohla znamenat menší zásahy do rozpisu ME.

Z pořadatelského hlediska jsou přípravy Mistrovství Evropy v plném proudu. Předpoklad organizačního úspěchu celé akce je dán také zájmem pořadatelských měst, která ME podpořila významnými částkami ze svého rozpočtu. A tak má Česká baseballová asociace možnost ukázat všem zúčastněným týmům, že si důvěru jejich delegátů při rozhodování o místě mistrovství, které proběhlo na Kongresu CEB již před několika lety, zaslouží.

Stejně tak naši fanoušci mohou ukázat na domácích hřištích, že jejich podpora našemu týmu je čím dál tím větší. Například na World Baseball Classic v Regensburgu v roce 2012 byla jejich podpora znát a v hledišti byla i přes výkyvy počasí dobrá atmosféra.

Pro celé ME bude ale v očích sportovní veřejnosti určitě nejdůležitějším kritériem hodnocení úspěch našich barev na hřišti. Český baseball je velmi aktivní v mládežnických kategoriích, což se projevuje pravidelnou účastí na ME a MS a také v nejprestižnější kategorii mužů patříme v Evropě ke stále se zlepšujícím týmům. To jsme ostatně potvrdili při naší účasti na posledním ME 2012 v Holandsku, kde jsme poprvé v naší baseballové historii porazili domácí, kteří byli favority na vítězství v celém turnaji. A sehráli jsme velmi vyrovnané zápasy i s ostatními soupeři, včetně pozdějších mistrů Evropy z Itálie. A ve stejném roce jsme poprvé získali pozvání do prestižního turnaje nejlepších profesionálů, World Baseball Classic, kde jsme i pořadatelům z Major League Baseball ukázali, že nás pozvali právem.

Na domácích hřištích, za podpory našich fanoušků, bychom tedy mohli letos v září zaútočit na ty nejvyšší pozice v Evropě. Realizační tým, který vede Mike Griffin a kterému asistují Lee Corry, Petr Baroch, Michal Müller a Hynek Čapka zahájil již v loňském roce s celým týmem přípravu na domácí ME. Její součástí byla například podzimní příprava v USA a další akce v Evropě.

Cíl je stanoven co nejvýše, určitě bychom chtěli minimálně opustit páté místo v Evropě, pochopitelně směrem vzhůru. Těchto umístění již máme několik a čtvrtá příčka, případně medaile by nám slušela více. A vylepšení nejlepšího historického umístění by bylo dalším potvrzením našeho růstu v Evropě. V reprezentaci jsou hráči, kteří již prošli kompletním mládežnickým programem od těch nejnižších věkových kategorií. Mají mezinárodní zkušenosti, mnozí hráli i několik let v USA, měli nebo mají podepsané smlouvy s kluby MLB a rozhodně nezapadli v hledáčku mezinárodních skautů.

Jenže prosadit se proti tradičním sběratelům medailí a předních umístění nebude jednoduché. Hlavní favorité budou jako vždy dva. Itálie, úřadující mistr Evropy, má již 10 zlatých medailí a celkem 28 medailových umístění. O Holanďanech, překvapivě druhých na domácím ME v roce 2012, to platí dvojnásob, 20 zlatých a 29 medailí celkem. A obtížným soupeřem bude Španělsko, které obsazovalo tradičně třetí místo za evropskými velmocemi, o tom svědčí jeho 15 bronzů. Velkou konkurencí budou pochopitelně i spolu pořádající Němci. Ale poslední roky, kdy náš baseball stoupá vzhůru, ukazují, že s nimi hrajeme velmi vyrovnané zápasy. Překvapit mohou i ostatní týmy, kandidátů na dobré umístění bude určitě více a bude záležet na každém jednotlivém zápase v základní skupině.

Teď tedy půjde o to potvrdit nadějné výsledky z nedávných mezinárodních akcí a potěšit domácí příznivce baseballu kvalitní hrou a hlavně konečným umístěním. Zda se to našim hráčům povedlo, budeme znát 21.9.

Zdroj: Bulletin PBT, Jan Bagin

Číst 1594 krát Naposledy změněno pondělí, 30 červen 2014 07:56

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Komentáře